Klub Audi Tech Team Polska

Mega Motoryzacja

audi biegi nie wchodzą

Awaria skrzyni biegów Audi – czy to zawsze oznacza wymianę?

Typowy poranek w tygodniu, kluczyk w stacyjce, nic tylko czekać aż silnik zamruczy miarowo. Tym razem jednak jest inaczej – kontrolka z czerwonym wykrzyknikiem zapala się na desce rozdzielczej. Awaria skrzyni biegów. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Powody awarii skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów i manualne skrzynie biegów choć różnią się swoją budową, mają dość podobne powody zniszczeń jakim ulegają podczas procesu eksploatacji. Za zniszczenia skrzyń manualnych odpowiadają wady konstrukcyjne silnika, wyciek oleju, zużycie łożysk, a także niewłaściwe użytkowanie np. zła technika jazdy.

Głównymi przyczynami awarii skrzyń automatycznych są wycieki oleju i wady fabryczne w tym w szczególności jej nieszczelność oraz używanie oleju niezgodnego z tym, który wyszczególniony został w instrukcji obsługi samochodu. Warto pamiętać, że regularna wymiana oleju i sprawdzanie jego poziomu są też szczególnie istotne jeśli chcemy zapewnić długą bezawaryjną pracę samochodu. Zła technika jazdy może również doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów.

Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów w samochodach Audi?

Uszkodzenia skrzyni biegów różnie manifestują w skrzyniach manualnych i automatycznych. Zawczasu możemy rozpoznać, że manualna skrzynia biegów ulegnie awarii, ponieważ ciężej niż zwykle przełącza się nam biegi, skrzynia zgrzyta przy ich zmianie, zbyt duży luz przy ich zmianie albo inne nietypowe dźwięki. Jak poznać, że automatyczna skrzynia biegów cierpi na tę usterkę? Między innymi przez szarpanie przy zmianie biegów, trudności z włączeniem biegu wstecznego lub wysokich biegów. Jako że wycieki oleju to jedne z częstszych przyczyn awarii skrzyń biegów, warto zwracać szczególną uwagę na każdy najdrobniejszy jego wyciek. Jeśli wyciek nastąpił, bezwzględnie nie powinno się korzystać z samochodu, gdyż to znacznie zwiększy szansę, żeby naprawa skrzyni biegów przebiegła bezproblemowo.

Regenerowane skrzynie biegów audi

Regenerowane skrzynie biegów audi swoją wydajnością potrafią niewiele różnić się od wymienionych skrzyń biegów, a podjęcie decyzji o regeneracji może znacząco zmniejszyć koszty naprawy tej usterki. Zanim jednak zdecydujemy się na regenerację, warto zapytać o wycenę różnych opcji i wybranie tej najbardziej odpowiedniej dla budżetu i bezpieczeństwa na drodze.

Moja skrzynia biegów ma awarię – jakie są opcje?

Jest kilka rozwiązań, które adresują problem usterki skrzyni biegów; zależnie od tego jak poważna jest to usterka w grę może wchodzić wymiana skrzyni biegów, jej regeneracja albo naprawa. Wymiana skrzyni biegów na nową albo używaną to opcje zdecydowanie najdroższe i zwykle proponowane przez serwisy dla bardzo zniszczonych skrzyń których naprawa okazałaby się nieopłacalna w dłuższym okresie użytkowania. Regeneracja skrzyni biegów jest alternatywą dla jej wymiany, która najczęściej pozwala zaoszczędzić pieniądze w porównaniu do kosztów jej wymiany. Tutaj oczywiście koszt ostateczny zależeć będzie w szczególności od zakresu prac, typu skrzyni biegów, a także marki i modelu samochodu oraz wybranego serwisu.

Decyzja która z podanych opcji będzie najbardziej korzystna w przypadku danej awarii zależy od proponowanego zakresu prac, stopnia uszkodzeń skrzyni biegów i liczby elementów, które dodatkowo wymagają wymiany lub naprawy w serwisie, żeby skrzynia mogła dalej bezpiecznie funkcjonować. Im większe uszkodzenia, tym koszt nie tylko wymiany skrzyni biegów, ale też regeneracji skrzyni biegów będzie wyższy.

Podobne Moto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *