Klub Audi Tech Team Polska

Mega Motoryzacja

profesjonalne skrzynie biegów firma

Rodzaje skrzyń automatycznych – jak to działa?

Dzięki odpowiedniemu przełożeniu możliwa jest o wiele szybsza jazda oraz mniejsze zużycie paliwa, czy też części silnika, dlatego też samochody wykorzystują skrzynie biegowe, które pozwalają na zmniejszenie obrotów silnika za pomocą wykorzystania odpowiednich rozmiarów zębatek. Można wymienić dwa rodzaje skrzyń biegowych, jakie używa się w samochodach.

Najpopularniejsza w Europie i dużej części świata jest skrzynia biegowa ręczna. Polega ona na użyciu sprzęgła i za pomocą dźwigni zmiany biegu wrzucenia odpowiedniego biegu, pozwala to na zachowanie o wiele lepszym wykorzystaniu mocy silnika oraz na zmianie biegów wtedy, gdy tego potrzebujemy, jednak osoby, które nie potrafią się posługiwać tego typu skrzynią, mogą mieć problemy ze startem lub ogólną jazdą.

Skrzynia biegowa automatyczna pozwala na automatyczną zmianę biegów podczas jazdy w zależności od obrotów silnika, warto jednak pamiętać to, że biegi nie zmieniają się przy z góry ustalonych obrotach, ale w zależności od tego, jak mocno naciskamy pedał gazu, ten rodzaj skrzyni używany jest głównie w Ameryce, również tego typu skrzynia wymaga od silnika większej mocy.

Podobne Moto